2fun
20 بهمن 1401 - 10:13

واهمه اساتید برگزیده آذربایجان از حضور در تبریز!

اساتید برگزیده جمهوری آذربایجان در پی تنش آفرینی‌های سیاسی اخیر مسئولان این کشور در روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران، از حضور در جشنواره بین المللی نشان فرهنگی و علمی شهریار در تبریز بازماندند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، هفتمین جشنواره بین المللی نشان فرهنگی و علمی شهریار همزمان با ایام گرامیداشت دهه فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی  امروز (چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱) با حضور مسئولان ملی و استانی و جمعی از برگزیدگان و دست اندرکاران این جشنواره در دانشگاه تبریز برگزار شد.

در این آئین که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان سخنران ویژه در آن حضور داشت، از چهار برگزیده جشنواره از کشور ترکیه و دو برگزیده از کشور ارمنستان به همراه نفرات برگزیده از کشورمان با دریافت نشان جشنواره و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

بنا بر اعلام مسئولان برگزاری جشنواره قرار بود از چهار تن از اساتید برگزیده جمهوری آذربایجان نیز در این نشست تجلیل شود که گویا این نفرات به دلیل تنش آفرینی های سیاسی اخیر مسئولان این کشور در روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران به بهانه حمله به سفارت آذربایجان در تهران و واهمه از تبعات سفر به کشورمان، از حضور در جشنواره بین المللی نشان فرهنگی و علمی شهریار بازماندند.

احمد فرشبافیان دبیر این جشنواره در این خصوص به خبرنگار فارس در تبریز گفت: بدون شک دیپلماسی علمی و فرهنگی مقدم بر دیپلماسی اقتصادی و سیاسی است و بخاطر ارتباط فکری و اندیشه ای برقرار شده بین اساتید و اندیشمندان در چنین رویدادهایی، حتی در صورت تنش های اقتصادی و سیاسی نیز این ارتباط ناگسستنی خواهد بود اما متاسفانه برخی کشورها به دلیل عدم آشنایی با مبانی اولیه دیپلماسی سیاسی و فرهنگی مانع حضور برگزیدگان این کشورها در جشنواره شده اند.

رئیس مؤسسه تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه نباید مشکلات سیاسی مانع از تداوم روابط فرهنگی و علمی شود، اظهار داشت: چهار برگزیده از ترکیه و دو برگزیده از ارمنستان در کنار نفرات برگزیده از کشورمان در این جشنواره حضور دارند و قرار بود چهار استاد برگزیده از جمهوری آذربایجان نیز در بین تجلیل شدگان باشند که به دلیل غالب شدن مواضع سیاسی بر موضوعات فرهنگی و علمی نزد مسئولان این کشور، این امر میسر نشد.

پایان پیام/ ۶۰۰۳۶

منبع: فارس
شناسه خبر: 1029004